Historie, která se nikdy neměla dostat na světlo. Historie Čechů, kteří byli aktivními vykonavateli nemilosrdné mašinerie holocaustu. Mučení a vraždy Romů, které měly být zapomenuty. A především jména těch, kteří i 50 let po konci 2. světové války vynaložili velké úsilí, aby historie Letů zůstala němá.
O tom je kniha Tábor smrti Lety amerického spisovatele a aktivisty Paula Polanského. V jeho deníkových zápisech sledujeme pátrání po historii, o níž se neučilo. O historii, která byla po desetiletí aktivně umlčována. Nejenže scházely důkazy, ale byla nepohodlná i politicky, protože nabourávala představu o Češích jako pouhých válečných obětech.
V roce 2013 přijel Paul Polansky do Prahy, aby o svém pátrání po koncentráku v Letech vyprávěl. Českem v té době otřásaly anticiganistické pochody. Během rozhovorů Polansky nastínil, proč je historie Letů tak málo známá: na vině podle něj není jen prostý nezájem, ale i aktivní utajování ze strany českého státu. I proto jsme se rozhodli jeho deník vydat v češtině. Ve strhujícím příběhu sledujeme, jak Polansky bojuje za to, aby se skutečná historie dostala na veřejnost. Objevil důkazy a příběhy, které byly nejen politicky nevhodné, ale pro mnohé i osobně nebezpečné. Bylo je třeba skrýt…
Tábor smrti Lety. Vyšetřování začíná (1992–1995) vydaly společně Antifašistická akce, Nakladatelství Anarchistické federace a Institut kritických studií.
510 stran, brožovaná, cena v oficiální distribuci 330 Kč
Knihu lze objednat také prostřednictvím knižního velkoobchodu Kosmas.