A-písnička – kytarový zpěvník anarchistických, antifašistických a jiných antisystémových písní

Květen 2019

Není zbytečné vydávat tištěný zpěvník v době, kdy je písniček i s texty a akordy plný internet, a zároveň se někdo s internetem v kapse zaručeně najde u každého táboráku? Jen na první pohled – dostupnost akordů k písničkám klesá s tím, jak se vzdalují od apolitického mainstreamu, k nalezení občas nejsou ani hity, o kterých si myslíte, že musí být zásadní, nemluvě o kolísavé kvalitě jejich zpracování (a kvalitě internetu hluboko v lesích).

Nechceme soupeřit s digitálním světem, protože věříme, že obojí má svoje výhody a nevýhody. Nemáme ani ambice vydat kompletní nebo objektivní výčet anarchistické muziky, která se dá zpívat s kytarou v ruce. Přinášíme 50 kousků, které nějakým způsobem považujeme pro anarchisty a anarchistky za důležité, zajímavé, nebo bychom prostě byli rádi, kdybychom je někde díky A-písničce zaslechli zpívat partu lidí s kytarou místo obligátních Stánků. A protože víme, že boj za svobodu má mnoho směrů a podob, snažili jsme se zařadit co nejpestřejší paletu témat, od antifašistických, odborářských přes squaterské a ekologické až po queer a feministické.

Aby měl zpěvník i trochu naučné hodnoty, u každé písně najdete i krátký medailonek se základními informacemi o autorech a době nebo okolnostech vzniku písničky. A jsou tam i odkazy na online verze, takže si bez zbytečného vyhledávání můžete poslechnout ty, které neznáte nebo si nejste jisti jejich přesným zněním.

80 stran A5, brožovaná, doporučený příspěvek na pokrytí nákladů 90 Kč