Příběhy vězněných anarchistů

Leden 2014

„Západní společnost si už zvykla na zprávy o střetech mezi anarchisty a policií, těžkooděnci apod. Vzpoury mladých, radikální studentské protesty, obrana squatů, protesty proti politice světových korporací – to vše se pro Evropany stalo prakticky všední věcí,“ píše se v úvodním textu brožury Příběhy vězněných anarchistů, vydané Anarchistickým černým křížem Běloruska v roce 2012. Na východ od tohoto neoliberálního „ráje“ je ovšem všechno trochu jinak. Osudy několika běloruských anarchistů, představené v této brožurce, mluví za vše. V roce 2010 byli zatčeni a v roce 2011 dostali exemplární několikaleté tresty za své politické názory, tedy aniž by jim byla prokázána vina ve smyslu paragrafů týkajících se výtržnictví, za které byli souzeni.

Kauza běloruských anarchistů totiž příznačně odráží charakter běloruského režimu, nastoleného v roce 1994 Alexandrem Lukašenkem, čítankovým následovníkem jeho velkého vzoru Stalina. Tak jako není náhodné, že v průběhu jeho samovlády beze stopy mizí jeho oficiální političtí (ne)spolupracovníci (Zacharenko a spol.) i neoficiální mafiánští (ne)přátelé (Ščavlik a spol.), stalo se skoro samozřejmostí, že běloruskými věznicemi všech stupňů za těchto 20 let postupně prošlo více než 1,2 milionu lidí – což znamená přes 60 tisíc odsouzených ročně. Jinak řečeno, jen pokud jde o muže, každý druhý měl za tato dvě desetiletí konflikt s režimem a každý pátý byl vystaven vězeňské převýchově.

Když tedy vyšetřovatel běloruské KGB řekl při jednom ze stovek výslechů v kauze běloruských anarchistů „Dlouho jsme vás tu trpěli, ale už si moc troufáte!“, vyjádřil tím vlastně až banální skutečnost, že v této zemi dojde časem na každého.

O to víc je ovšem třeba všemi způsoby podpořit odhodlání běloruských anarchistů neustávat v boji, který je u nich dnes už jednoznačně spojen s rizikem fatálních represí ze strany státu, a to bez ohledu na legálnost či nelegálnost jejich akcí.

Jako jeden z aktů solidarity vydal Anarchistický černý kříž spolu s Nakladatelstvím ČSAF v lednu 2014 český překlad brožury Příběhy vězněných anarchistů, v níž je představen kontext celé kauzy a její klíčoví aktéři Alexandr Franckevič, Igor Oliněvič, Nikolaj Dědok, Pavel Syromolotov, Artěm Prokopenko a Jevgenij Vaskovič. Brožura obsahuje i adresy vězňů a rady, jak korespondenci bezpečně vést.

48 stran A6, 40 Kč