Nakladatelství AF vydalo u příležitosti 4. anarchistického knižního festivalu knihu, která je dalším příspěvkem k mapování historie anarchistického hnutí, seznámení s jeho vývojem a významnými etapami. Tentokrát jsme sáhli po práci historika Vadima Valerjeviče Damiera (*1959), kterého můžete znát coby autora kapesní brožury Sociální protestní hnutí v 21. století, kterou jsme publikovali již dříve. Mimo to je autorem řady dalších knih věnovaných historii anarchismu a členem Konfederace revolučních anarchosyndikalistů.
Damierova kniha Dějiny anarchosyndikalismu představuje jeden ze způsobů anarchistické organizace, jejíž základ leží v odborových svazech pracujících. Anarchosyndikalismus je jedinou známou masovou formou anarchistického hnutí, jehož organizace byly tvořeny stovkami tisíc lidí. Anarchosyndikalisté se objevovali v nejdůležitějších sociálních bojích 20. století a zanechali v nich svou nesmazatelnou stopu, ale stáli i v centru formování dělnické kultury mnoha zemí.
V knize se seznámíte s cestou od antiautoritářského křídla První internacionály přes revoluční syndikalismus až k anarchosyndikalismu. Poznáte anarchistické odborové organizace nejen v Rusku, Itálii, Francii, Švédsku či Německu, ale také na obou amerických kontinentech. Přečtete si o ideových i taktických diskusích uvnitř hnutí. Významná část knihy je pak věnována nejvýznačnějšímu období anarchosyndikalismu, a to hnutí ve Španělsku a jeho roli během Španělské občanské války. Práce je pak zakončena kapitolou o úpadku tohoto směru v dělnickém hnutí a pozdějších pokusech o jeho opětovné oživení.
Součástí vydání je také bibliografický komentář, jmenný rejstřík či úvodní slovo od D. I. Rubljova.
246 stran A5, brožovaná, cena v nezávislé distribuci 200 Kč