Neviditelné vraždy sestavil ruský antifašista a umělec Ilja Falkovskij z výpovědí svědků i samotných pachatelů vražd spáchaných z důvodu rasové a etnické nenávisti. Kniha volně navazuje na brožuru Vlastenectví jako diagnóza, kterou jsme vydali začátkem roku 2015. Neviditelné vraždy jsme připravili společně s Antifašistickou akcí a na jejich nadstandardně kvalitním provedení má zásluhu Martin Tvrdý. Výtěžek z prodeje knihy půjde na podporu antifašistů v Rusku.
V posledních letech se Ilja Falkovskij zaměřil na zveřejňování nacionálně motivovaných zločinů vůči ekonomickým imigrantům v Rusku, navštěvoval soudní procesy s jejich vrahy, prostudoval tisíce stran vyšetřovacích spisů, informoval o kauzách v médiích. Ze soudních spisů vytvořil dokumentární koláž, kterou nezamýšlel jen jako knihu, ale i jako text, který se bude předčítat na výstavách nebo festivalech, na lidskoprávních akcích a veřejných shromážděních, tedy jako živou součást uměleckého života nebo aktivistického veřejného dění.
„Neonacisti v Rusku pravidelně zabíjejí lidi. V novinách se ocitají strohé údaje z policejních souhrnných zpráv. ,Podřezaný metař‘, ,zabitý muž asiatského vzhledu‘. Ale jak se to stalo? Kdo jsou ti bezejmenní lidé? Skoro se o nich nemluví. Jenže každý z nich měl svůj život, měl příbuzné, pro které je ztráta bližního obrovskou tragédií… Jsem přesvědčený, že nemáme právo zapomínat na zabité. Zapomnětlivost je podobná netečnosti a lhostejnosti,“ píše autor v prologu knihy.
Kniha Незаметные убийства (Neviditelné vraždy) vyšla v září 2014 a poprvé byla představena v rámci knižního jarmarku 6. září 2014 v Moskvě, který každoročně organizuje Spolek nezávislých vydavatelů a distributorů. České vydání připravily společně Antifašistická akce – AFA a Nakladatelství Anarchistické federace a poprvé se distribuovalo na pražském anarchistickém knižním festivalu v květnu 2015.
194 stran; cena 200 Kč (výtěžek bude věnován na pomoc politickým vězňům Alexeji Gaskarovovi a Alexeji Sokratovi Sutugovi)
Knihu lze sehnat na většině distribučních míst s anarchistickými tiskovinami a prostřednictvím knižního velkoobchodu Kosmas.
Recenze, která vyšla v kulturním čtrnáctideníku A2, ZDE.