Toto podzimní číslo anarchistické revue Existence jsme věnovalx poněkud opomíjenému tématu anarchistické pedagogiky. Po dvaceti letech se tímto opět pokoušíme rozproudit diskusi o vztahu anarchismu a vzdělávání. A tak jsme se na otázku vzdělávání rozhodlx podívat, jak se říká, od podlahy.
V první řadě tedy pozornost zaměřujeme na filozofickou perspektivu anarchistického pohledu na vzdělávání a pedagogiku obecně. Běžně chápané pojmy vzdělávání a školy konfrontujeme charakteristickou optikou zpochybňování autoritářských principů. Ptáme se, čemu ve skutečnosti slouží institucionalizované školství řízené státem a jaký je jeho „skrytý učební plán“. Odhalujeme falešné mýty, které se kolem zavedeného školského systému tradují, jako jsou údajný sociální pokrok, rovné příležitosti a jeho emancipační potenciál. Nezačínáme tedy dotazem, jak udělat takový systém lepší, ale klademe si fundamentální otázku, zda je škola, jak ji známe, vůbec zapotřebí.
Ve snaze načrtnout obrysy anarchistické pedagogiky se soustřeďujeme na problematiku lidské přirozenosti, téma propojujeme se základními anarchistickými principy svobody, rovnosti, bratrství, solidarity a samosprávy. Na základě toho potom hledáme základní pilíře anarchistické pedagogiky a nástroje, které by jí mohly být nápomocny. Nesnažíme se však dávat jasné odpovědi, klademe spíš otázky a diskusí o tématu se sami učíme. To vychází z našeho přesvědčení, že anarchismus je dynamický myšlenkový směr, který nelze (pokud chceme, aby zůstal životaschopný) spoutat jednou provždy danými předpisy a dogmaty.
Zároveň vyhledáváme praktické inspirace, tedy (nejen) anarchistické experimenty v oblasti vzdělávání, a to jak v minulosti, tak v současnosti. Předkládáme řadu příkladů s vědomím toho, že jde jen o malou ukázku. Zkušenosti, které z nich vyplývají, jsou nám v našem přemýšlení stejnou oporou jako teorie.
Když mluvíme o teorii, obrátilx jsme se mimo jiné k těm nejznámějším anarchistickým myslitelům, kteří se otázce vzdělávání více či méně věnovali: k Williamu Godwinovi, Pierru-Josephu Proudhonovi, Michailu Bakuninovi, Petru Kropotkinovi, Franciscu Ferrerovi, Paulu Goodmanovi či Colinu Wardovi. Na stránkách Existence představujeme knihy, které nám přišly při naší diskusi o vzdělávání velmi podnětné: Anarchismus a vzdělávání. Filozofická perspektiva od Judith Suissy, Mujeres Libres – Svobodné ženy od Marthy A. Ackelsberg, Pedagogika utlačovaných od Paula Freireho a Odškolnění společnosti od Ivana Illiche. Těmito pracemi jsme se nechalx inspirovat a pobavilx se také o pedagogických výzvách v rámci našeho hnutí.
Vedle hlavního tématu přináší naše revue další zajímavé čtení. Zavzpomínáme například na to, jak před dvaatřiceti lety anarchistvo v Praze poprvé během demonstrace proti fašismu namlátilo útočícím nazi skinheadům a získalo tak pocit kolektivní síly a poznatek, že to jde, ubránit se neonacistickému násilí. V rubrice „Právo na město“ uvede Yavor Tarinski svou představu demokratických a ekologických měst, přičemž se mimo jiné opře o myšlenky Murraye Bookchina. Peter Gelderloos, jehož knihu Anarchie funguje vydalo před několika lety Nakladatelství AF, se zamýšlí nad skutečnými řešeními v otázce klimatické krize a (nejen) o politickém vývoji na Slovensku jsme si popovídali se stand-up komikem a sociologem Matejem Makovickým. No a také si připomeneme sté výročí narození britského anarchisty Colina Warda, a to kritickým zhodnocením jeho přínosu z pera Wayna Price.
Jak už se stalo v řadě předchozích čísel zvykem, seznamujeme v rubrice nekrologů s anarchistkami a anarchisty, které*ří nás v poslední době opustilx, konkrétně to jsou Cvetana Džermanová, Alain Pecunia, Alexandre Sant’Ana, Thodoras Meriziotis, Julien Terzics, Alexandr Pustovitov, James C. Scott a v neposlední řadě ti, kteří se rozhodli bojovat se zbraní v ruce proti ruské imperiální invazi na Ukrajinu: Roman Legar, Ruslan Tereščenko a Vladislav Jurčenko.
Texty nástěnných novin A3 otvírají aktuální témata uplynulého půlroku, věnují se tedy klerofašismu, námezdní práci, asociální vládě a neschopným odborům, návštěvě argentinského prezidenta Javiera Mileiho v Praze, duhovému kapitalismu a rasovým nepokojům. Jako vždy mapujeme stěžejní aktivity domácího antiautoritářského hnutí, včetně blokády Pochodu pro život, Anarchistického prvního máje, pražského Anarchistického festivalu knihy či Mezinárodního dne žen. V samostatné rubrice pak Anarchistická federace seznamuje se některými svými aktivitami a knižními novinkami Nakladatelství AF. Poslední stránky jsou tradičně vyhrazeny recenzím, tentokrát publikací Nečekáme nic od reforem, Dlouhé ucho, Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací, Pod jednou střechou, Než stromům dojde dech, Když se řekne anarchie, My Life Antifa, Historická úloha státu, Záblesk naděje uprostřed úsporných opatření a sociální regrese?, OUT! a Jak kapitalismus upálil ženám práva.
Přejeme inspirativní čtení.
64 stran A4, doporučený příspěvek na pokrytí nákladů 80 Kč.
PDF ke stažení ZDE.
Verze pro čtečky e-knih a podobná zařízení: EPUB nebo MOBI.
Internetová distribuce: Roleta39