Vlastenectví jako diagnóza – kauzy ruských neonacistů

B-vlastenectviLeden 2015

U příležitosti 6. výročí zavraždění ruských antifašistů Markelova a Baburové vydalo Nakladatelství AF ve spolupráci s Antifašistickou akcí soubor textů o ruských neonacistech. Ti mají za posledních deset let na svědomí stovky mrtvých a tisíce zraněných. Co jsou zač ruští náckové? Kde se berou? Na to se snaží tato publikace hledat odpověď.

Úvodní text napsal kdysi novinář Stanislav Markelov pro brožurku Antifašistické akce, která vysvětlovala podstatu novodobého ruského „vlastenectví“. Druhý text popisuje Markelovova vraha a jeho cestu od nazi skinheads až k trestu doživotního odnětí svobody. Na jeho odsouzení měl tehdy velký podíl Markelovův bratr, známý politik a poslanec Státní dumy, který prosadil důsledné vyšetřování bratrovy smrti a odsouzení pachatelů.

Tento precedens předznamenal i další soudní procesy, například s neonacistickou organizací NSO-Sever, proslulou jak vraždami imigrantů, tak svých soukmenovců. Příběh jejich vůdce vypráví třetí text zařazený do tohoto souboru. Čtvrtý text je věnován zdánlivě bizarnímu případu neonacistické skupiny, jejíž páteř tvořili aktivní příslušníci ruských tajných služeb. Shodou okolností právě v době vydání této brožury ovšem vyšlo najevo i letité propojení oficiálních vládnoucích politických struktur s nazi skinheads a neonacistickými organizacemi.

Závěrečný text připomíná bezejmenné oběti brutálního řádění neonacistů v Rusku a postoj veřejnosti, kterou by chtěl vyburcovat z letargie. Nemáme totiž právo zapomínat na zavražděné, stejně jako si musíme pamatovat ty, kteří je zabíjeli – jinak je nezastavíme.

48 stran formátu A5, 35 Kč

Předmluva „Vlastenectví jako diagnóza“ od Stanislava Markelova ZDE.